Forum Częstochowa Strona Główna


Poprzedni temat «» Następny temat
Procent to nie wszystko
Autor Wiadomość
komor 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: czestochowa
Wysłany: Wto 16 Sie, 2016 06:20   Procent to nie wszystko

Mimo, że rynek oferuje cały wachlarz rozwiązań, to lokaty terminowe są wciąż najpopularniejszą formą inwestowania oszczędności. Sprzyja temu łatwa dostępność oraz wysokie bezpieczeństwo powierzonego kapitału.

Podejmując decyzję dotycząca oszczędzania, stajemy przed trudnym wyborem najlepszego dla siebie rozwiązania. Ryzyko związane ze skomplikowanymi instrumentami finansowymi powoduje, że rezygnujemy z wyższych, ale niepewnych zysków, na rzecz niższego, za to stabilnego dochodu. To dlatego większość z nas wybiera opcję oszczędzania za pomocą lokat bankowych.

Oprocentowanie lokat w ostatnich latach systematycznie spada, jednak brak alternatywy gwarantującej wysokie bezpieczeństwo wkładu, sprzyja popularności depozytów terminowych. Zgodnie z obowiązującym prawem środki finansowe do 100.000 euro, zgromadzone w jednym banku, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku upadłości instytucji finansowej, ulokowane pieniądze zostaną zwrócone w pełnej kwocie, jeśli ich wartość nie przekroczy wspomnianego limitu.

Wyróżnione grubym drukiem – oprocentowanie lokaty

Pierwszym elementem na jaki zwracamy uwagę przy wyborze lokaty jest jej oprocentowanie. Większość rankingów depozytów terminowych, przykładowo dostępny na terve.pl, odwołuje się niezmiennie do tej wartości. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż parametr ten bezpośrednio wpływa na wysokość przyszłych zysków. Należy mieć jednak na uwadze kilka czynników, które mogą sprawić, że ostateczny dochód będzie niższy od oczekiwań.

Przede wszystkim oprocentowanie lokaty najczęściej prezentowane jest w ujęciu rocznym. Trzymiesięczny depozyt o stopie procentowej 4%, to w rzeczywistości lokata oferująca 1% zwrotu z zainwestowanego kapitału. Wynika to z konieczności wyliczenia oprocentowania dla trzech miesięcy depozytu, a nie dla całego roku. To, co na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie, okazać się może nie najlepszą opcją.

Kolejnym elementem związanym wprost z oprocentowaniem lokaty jest kapitalizacja odsetek. Najprościej rzecz ujmując jest to częstotliwość dopisywania odsetek do zainwestowanego przez nas kapitału. Częstsza kapitalizacja odsetek, zwiększa zysk, ponieważ oprocentowanie w określonych okresach naliczane jest od wyższej kwoty. Parametr ten zazwyczaj nie jest eksponowany i aby go odszukać, należy zapoznać się ze szczegółami oferty. Pogarszająca się sytuacja na rynku lokat powoduje, że odsetki najczęściej naliczane są tylko raz – na koniec okresu umowy.

Cierpliwość nie zawsze popłaca – termin lokaty

Przyjęło się, że wraz z wydłużeniem terminu lokaty wzrasta również jego oprocentowanie. W końcu bank dysponuje naszymi oszczędnościami dłużej, za co powinien sowiciej nas wynagrodzić. Rzeczywistość zaciętej rywalizacji o klienta powoduje, że zasada ta nie zawsze się sprawdza.

Przykładowo depozyty trzymiesięczne mogą być oprocentowanie wyżej niż depozyty roczne. Pamiętajmy jednak, że często są to oferty promocyjne i po zakończeniu umowy, oprocentowanie kolejnych lokat w tym samym banku spada. Depozyty te posiadają również ograniczenia kwotowe, co wyklucza możliwość ulokowania jednorazowo wyższej kwoty kapitału. Porównując lokaty standardowe, niezwiązane z żadną akcją promocyjną, niemal zawsze dłuższy termin oznacza lepszy zysk. Trzeba tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gotowi jesteśmy zamrozić swoje środki finansowe na kilkanaście miesięcy.

W oczekiwaniu na zysk nie zapominaj o podatku

Poszukując najbardziej dochodowej lokaty, nie można zapominać o podatku od zysków kapitałowych, zwanym inaczej podatkiem Belki. Wszystkie lokaty objęte są 19% stawką podatku, który jest pobierany przez banki automatycznie, w momencie naliczania odsetek. Świadomość stosowanej powszechnie daniny jest szczególnie ważna, kiedy zainwestowane oszczędności planujemy przeznaczyć na określony cel. Obowiązkowe uszczuplenie zysku, może nieznacznie opóźnić realizację naszych potrzeb.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Forum mieszkańców Częstochowy i okolic, od 2004 roku w Internecie.