Forum Częstochowa Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Spacerkiem przez Częstochowę
Autor Wiadomość
... Marcin ...
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lut, 2007 00:19   Magia Jury i obrzeży miasta.

Częstochowa jako miasto pielgrzymów posiada kilka walorów turystycznych, natomiast wielu z nas zapomina, że oprócz tradycyjnych zabytków mamy także ładnie ukształtowane tereny, rzeki i wzniesienia, czyli ładne tereny krajobrazowe, a także ciekawe zabytki w podległych miasteczkach. Wiele z tych miejsc ma swoją magię, która jej odbierana indywidualnie. Wielu z nas bardzo chętnie wraca w te miejsca, by wspominać lub je podziwiać. Pochwalcie się :)

No dobrze, będę pierwszy...

...

Uważam to miejsce, potocznie zwane kamieniołomami za bardzo atrakcyjne, ponieważ widać z nich całe miasto i wieczorami las pełen życia i świateł... Jest strasznie romantycznie i polecam to miejsce na spacery. Piękne zachody Sło?ca, a także jego wchody... Owe miejsce posiada bogatą historię wojenną... to z Zawodzia powstała Częstochowa, bo z tutejszych kamieni i wapna. Wielu ludzi poniosło tu śmierć w czasie wojny, bo był tu także tzw. hitlerowski obóz pracy. Istnieje także fragment pewnego pieca wapiennego i sadu, pewnego zakochanego pana Feliksa Waniela. Polecam dla zakochanych i nie tylko :)

P.S Więcej historii tego miejsca można wyłapać tutaj :) http://miasta.gazeta.pl/c...69,3075847.html
Jedna moja drobna uwaga... nie niszczyć, nie śmiecić i nie wspinać się... policja kontroluje czasem ten teren, więc jest bezpiecznie.

pennywise 

Wysłany: Pon 12 Lut, 2007 17:00   

Zgadza się - tereny rap. Ja polecam Góry Towarne w Kusiętach. Dojechać tam można bardzo łatwo autobusem 58bis wysiadając w Kusiętach przy stacji PKP i kierować się stronę Olsztyna, po czym zejść w prawo w odpowiedną drogę polną (skały widoczne są z ulicy), albo (łatwiejsza droga) przejść kawałek od Szubienicy w Olsztynie w stronę Kusiąt do małego leśnego parkingu przy drodze. Potem kawałek pod górkę - i jesteśmy.
Oto zdjęcie:
http://www.fotosik.pl/pok...c10e1b7eaa.html

Polecam też Mirów, a zwłaszcza okolice Gąszczyka (ślady wałów z wczesnośredniowiecznego grodziska nad Wartą) i starorzecza Warty. Najlepiej jest dojechać autobusem 18 do ko?ca, przejść kawałek dalej tą drogą, którtą przyjechaliśmy i gdy zobaczymy skręt w lewo (most nad Wartą), w oddali widać już Bolkową Skałę (podonbo był kiedyś na niej zamek). Potem można iść dalej ścieżką, albo wrócić do głównej ulicy, i iść wzdłuż niej do stadniny koni PEGAZ w Mirowie. Tam do Gąszczyka już kawałek, o czym poinfoirmują nas tablice informacyjne. Oto zdjęcie z Gąszczyka:
http://www.fotosik.pl/pok...9cc8da7a9c.html

Można też przejść się na Przeprośną Górkę do sanktuarium ojca Pio. Kiedyś szwędaliśmy się ze znajomymi właśnie po Mirowie, i zawędrowaliśmy pod owy kościół. Ksiądz, jak nas zobaczył to wybiegł na zewnątrz, zaprosił nas do środka, i oprowadził po świątyni. Pokazał np. relikty Ojca Pio.

To najbliższe okolice, jak wiosna (czas wycieczek:) przyjdzie to postaram się umieścić więcej zdjęć i więcej informacji na temat dalszych zakątków Jury.

... Marcin ...
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lut, 2007 19:20   

Jeżeli chodzi jeszcze o Mirów to mogę jeszcze pokazać te fotki, które były zrobione po drodze do Mirowa podczas wycieczki wzdłuż Warty. Też warto to zobaczyć... :)

pennywise 

Wysłany: Pon 12 Lut, 2007 21:46   

O to mi chodziło:) A szedłeś dalej w górę rzeki (w kierunku Mstowa), czy spod wodociągów szedłeś do Cz-wy? Ja szedłem spod wodociągów do samego Mstowa, do Częstochowy niestety nie. Ominęło mnie coś ciekawego? Ciekawy odcinek jest między Gąszczykiem a Jaskrowem. Warta ma tam rozlewiska. Prawie dziewicze tereny, łąki, łabędzie, ale przejść tam trudno. Może latem będzie łatwiej (ja byłem późną jesienią).
http://www.fotosik.pl/pok...783d1a955f.html

... Marcin ...
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lut, 2007 23:01   

pennywise napisał/a:
A szedłeś dalej w górę rzeki (w kierunku Mstowa), czy spod wodociągów szedłeś do Cz-wy?

Raczej spod DK1 wzdłuż rzeki do skały miłości i odrobinkę dalej..., w tym roku planujemy z FBL wybyć przynajmniej do Skrzydlowa.

To kolejne fotki:

Więcej zdjęć z tych terenów mam w albumie: http://marcin66.fotonerw.pl/

pennywise 

Wysłany: Wto 13 Lut, 2007 17:09   

To drugie zdjęcie, które wkleiłeś to nie Skała Miłości (tak jak piszesz na swoim albumie), lecz Bolkowa Skała (ta o której pisałem, i na której był kiedyś zamek). Skała Miłości znajduje się w Mstowie nad Wartą, nieopodal klasztoru. Potem wrzucę zdjęcie. Pozdrawiam:)

[ Dodano: Wto 13 Lut, 2007 21:55 ]
Oto zdjęcia

Skała Miłości w Mstowie:
Obrazek

Widok ze skały na klasztor:
Obrazek

Widok ze skały na Wartę:
Obrazek

... Marcin ...
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Kwi, 2007 10:42   Sanktuarium Ojca Pio

Wielu z nie zdaje sobie sprawy, że kościół to nie tylko monotoniczny budynek, gdzieś wśród innych, albowiem istnieje wiele sanktuariów położonych z dala od miast i zabudowa?, wśród drzew, gdzie rozwijana jest architektura kościelna, gdzie zazwyczaj jedynym problemem w modlitwie i wyciszeniu może być ptasi śpiew i mocne, gorące, letnie sło?ce lub zimowy mróz...
Jednym z takich miejsc jest sanktuarium ojca Pio na Górce Przeprośnej w Mirowie... Jeżeli chcemy zwiedzić to piękne miejsce musimy podejść na górkę Przeprośną, skąd możemy zobaczyć drogę krzyżową wokół klasztoru składającą się z pomników każdego przystanku...
Ogólny krajobraz składa się z widoku na miasto i okoliczne wsie i lasy. (Niestety nie mogłem tego uwiecznić ze względu na nieodpowiednią porę dnia i związane z tym zbyt mocne sło?ce nad miastem). Warto jest tam zajrzeć, choćby na dłuższy spacer, a tym bardziej na pojednanie się z Bogiem wśród natury i ogromu jego stworzenia...

Sanktuarium.

Krzyż na skale.

Jeden z pomników drogi krzyżowej.

Zbyt słoneczny problem na mój sprzęt :P

Oficjalna strona sanktuarium:
http://www.o.pio.niedziela.pl/sanktuarium.php
Polecam także ten plik z prezentacją :
http://www.o.pio.niedziela.pl/sanktuarium.exe

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Kwi, 2007 12:37   Spacerkiem przez Częstochowę

Stwórzmy wspólnymi siłami mapkę najpiękniejszych/najfajniejszych/najbardziej obleganych itd. itd. miejsc w naszym mieście i okolicy. Niech każdy, kto do nas przybywa wie, do których miejsc warto pójść w pierwszej kolejności.
Niech to nie będzie tylko nazwa, czy tylko adres. Pokuście się o opis danego miejsca, jeśli macie - to i o fotografie. Stopniowo może stworzymy naprawdę ciekawą bazę interesujących miejsc.

Oto kategorie, do których będziecie umieszczać swoje propozycje:
- Najpiękniejsze zakątki
- Najlepsza zabawa
- Najznakomitsze jedzenie
- Najodpowiedniejsze tereny na podryw
- Najwspanialsze zabytki
- Najlepsze noclegi
- Inne

Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje kategorii, pisać do mnie na PW, a ja je dopiszę :)
I niech Wasze posty wyglądają tak: najpierw nazwa kategorii, następnie nazwa miejsca/lokalu i ewentualny adres. Później opis i fotografie.

Liczę na Was. Chcieliście więcej Częstochowy na Forum Częstochowa, to się wykażcie :)

Wieszak 
Bezgraniczność...

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2007 23:46   

Ja mogę ewentualnie podać gdzie najlepsza zabawa.
C4 club, aleje. www.club4.pl
rura, aleje. www.ruraclub.com
Flash, aleje.
Ask, równiez w alejach.
Poza tym jest duzo dobrych barow, tj Piwniczka, Zebrano, Biznes Centrum.
;)

Kultownik 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2007 21:33   

Wieszak napisał/a:
Ja mogę ewentualnie podać gdzie najlepsza zabawa.
C4 club, aleje. www.club4.pl
rura, aleje. www.ruraclub.com
Flash, aleje.
Ask, równiez w alejach.
Poza tym jest duzo dobrych barow, tj Piwniczka, Zebrano, Biznes Centrum.
;)

Witam
Co do klubów w Częstochowie według mnie dobrymi klubami są (były) Utopia (mają na nowo otowrzyć) , Paradoks (również mają na nowo otworzyć). Piszę dlatego o tych 2 klubach gdyż tam grają/grali muzykę taką jaką lubię czyli rock , punk-rock , w mniejszym stopniu reegea , ska (oczywiście nie tylko taka muzyka tam była). Mam nadzieję że te kluby szybko się reaktywują , jak na razie najwięcej kocertów (o ile nie wszystkie) które miały się odbyć w Utopi odbywają się w Rurze. Nie przepadam za klubami typu Depo , Iguana , itp , pewnie dlatego iż nie za bardzo lubię muzykę którą tam grają (głównie). Wieszak każdy ma swój typ , nie ma się co oto kłócić. Co do pubów polecam pub Skrzynka , Oslo , Flinstons. Co do innych się nie wypowiadam gdyż nie bywam.
A właśnie możecie mi opisać jak dojechać do tej Przeprośnej Górki ?? z góry dzięki. Pozdrawiam

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Cze, 2007 21:35   

Dojeżdżasz do stadniny koni i stamtąd masz już dwie minuty pieszo do tego kościółka :)

Kultownik 

Wysłany: Sob 16 Cze, 2007 21:43   

[Futbolowa] napisał/a:
Dojeżdżasz do stadniny koni i stamtąd masz już dwie minuty pieszo do tego kościółka :)

Czyli Kladyna wsiadam do 18 kierunek Burtynowa i wysiadam na ko?cowym przystanku , do tej stajni chyba nie daleko jest od tego przystanku prawda ?? pójdę np w lewo , prosto czy jak :P :) ? a od tej stajni jaka jest droga ?? czy będzie się jakos wyróżniać ta Przeprośna Górka ??

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Cze, 2007 21:45   

33 ;)
Staniesz tak, abyś stadninę miał po swojej lewej stronie... Idziesz cały czas prosto i kawałek dalej zaczniesz iść pod górkę. To tam :)
Zresztą... Są tam idealne oznaczenia i tablice informacyjne, więc na pewno trafisz :)

Bartuś
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 12:43   

No i Grota też zamknięta. Ja nie wiem co oni robią z Dekabrystów. !! Syf jakich mało.

xx

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 14:54   

Paradoks juz dziala - od wczoraj. Startuja z koncertami i imprezami.

Pojawil sie nowy klub o takich ambicjach - Carpe Diem w II Alei - 28-go ma byc np. koncert Razenych Piorunem.

Fajne robi sie Cafe Belg w II Alei - jedno z najlepszych miejsc w miescie.

To sa 3 nowe rzeczy ktore polecam.

Kultownik 

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 20:00   

Witam
xx napisał/a:
Pojawil sie nowy klub o takich ambicjach - Carpe Diem w II Alei - 28-go ma byc np. koncert Razenych Piorunem.

Skąd masz takie informacje ?? , czy ten klub ma już jakąś swoją stronę www?? , ja widziałem tylko plakaty o otwarciu tego klubu ale nie było na tyich plakatach chyba żadnych dat. Jeśli to prawda to wspaniale :) . Co do Paradoksu również wspaniała wiadomość , chcociaż tam było mniej koncertów niż w Utopi (chyba) , ale też był dobrym miejscem. A gdzie znajduje się Cafe Belg dokładnie , bo szczerze mówiąc nie słyszałem o tym. Co do Dekabrystów - cóż prohibicja robi swoje. Zakaz "imprezowania" dla studentów na terenach przed akademikami , i wiele innych wad przez tą prohibicję. Ja osobiście ciesze się ze kluby w stylu Utopi się tworzą , odnawiają bo raczej w Iguanie nie zagra np. Dezerter.

Joey 
how you doin'? :)

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 22:01   

nie wiem czy moze ta sama siec czy przypadek ale w Krk jest Carpe Diem i Carpe Diem II. Klub godny uwagi, gdyz w poniedzialki piwo koszyuje 2.99 (normalnie 6). chociaz wydaje mi sie ze to tylko taka sama nazwa. Jakie logo ma Carpe w Czwie?

kogut 

Wysłany: Sro 20 Cze, 2007 18:15   

Joey napisał/a:
nie wiem czy moze ta sama siec czy przypadek ale w Krk jest Carpe Diem i Carpe Diem II

Dokładnie tak jest. I logo i wystrój lokalu świadczą o tym. To chyba ich pierwsza knajpa poza Krakowem. Cieszę się strasznie bo lubię ten rockowy klimat. Lecz boję się że po kilku miesiącach optymizmu, po tym jak publika rockowa nie dopisze, z klimatu pozostanie tylko wystrój.

pozdrawiam
kogut

Kapelucyk 

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 10:32   

witam, mam pytanko co do 'kamieniolomow' na Zawodziu.
Ze zdjec i z opisu wynika, ze to dosc ciekawy teren ;)
Jak tam dojechać z centrum (autobus, przystanek, droga) ?

... Marcin ...
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 13:02   

Kapelucyk napisał/a:
witam, mam pytanko co do 'kamieniolomow' na Zawodziu.
Ze zdjec i z opisu wynika, ze to dosc ciekawy teren ;)
Jak tam dojechać z centrum (autobus, przystanek, droga) ?

Są dwa sposoby:

1) Autobus linii 18 lub 33 z centrum.

Jedziesz przez całe aleje, mijasz skrzyżowanie za wiaduktem i tam wysiadasz. Idziesz dalej prosto aż do dużego sklepu obok kościoła. idziesz dalej prosto w górę i tam za tym sklepem jest taki wjazd na prawo. Skręcasz, a następnie w lewo i prosto... jesteś na miejscu.

2) Autobus linii 11 (z centrum) lub 35 (z Błeszna).

11 - Jedziesz przez całe aleje, on skręca za wiaduktem w prawo i następnie w lewo na dużym skrzyżowaniu wysiadasz na drugim przystanku od tego skrzyżowania ( licząc z tym zaraz przy nim) Przystanek na którym wysiadasz jest zaraz niedaleko poczty i LO Andersa. Idziesz prosto aż zobaczysz za wiaduktem po lewej stronie kamieniołomy.

35- Wysiadasz tam gdzie staje 11, ale w tym przypadku jedziesz od strony Legionów.

Kultownik 

Wysłany: Wto 17 Lip, 2007 08:00   

Odnośnie tych kamieniołomów , faktycznie ładne miejsce , jeśli znajdę chwile to napewno tam się przejade co prawda zapewne sam bo nie mam co liczyć na swoich znajomych... Chyba że stąd jest ktoś "chętny" na taką wyprawe. A nawiazujac dalej do tego tematu kilki dni temu widziałem w TV Orion materiał o pomyśle a storzenie czegoś na kształ jak to nazwali Park Jurajski właśnie w tych kanieniołomach wypowiadała się na ten temat Pani poseł Halina Rozpondek , wydaje mi się że pomysł ten jest bardzo dobry a co wy o tym sądzicie :) ?. A co do zapomianego trochę tematu klubów w Częstochowie to ten nowy Carpe Diem zapowiada się całkiem fajnie. Odbyło się już w nim kilka "klimatycznych" koncertów :) i warto zajrzeć do niego nie tylko ze względu na te "klimatyczne" koncerty ale "promocje" poiedziałkową w postaci dużego piwa za 3 zł a normalnie jak tu już napisał Joey kosztuje ono 6 zł , a w innych klubach może i anwet drożej. Pod koniec września zapowida się koncert w Filharmonii Częstochowskiej gdzie swoją nową siedzibę ma Stowarzyszenie Jazowe które wcześniej mieściło się w Paradoxie (pl. Daszy?skiego 2) , a teraz na wspomianym placu Daszy?śkiego mamy Teatr From Poland (również dobre Miejsce :) ). Mam nadzieję że remont pomieszcze? w Filharmonni pójdzie gładko i we wrześniu usłyszymy jakaś gwiazdę :) .

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Lip, 2007 10:53   

Bardzo bym się cieszyła, gdyby coś ciekawego zorganizowano na naszych kamieniołomach...
Jednak z drugiej strony lubię tam przebywać w towarzystwie ukochanej osoby i cieszyć się ciszą, spokojem oraz bliskością przyrody. Jeśli pojawiłyby się tam tabuny ludzi, to miejsce straciłoby ten klimat, który tak lubię...

przemysław 
PRZEMEK

Wysłany: Sob 08 Gru, 2007 17:33   

Wielka dziura w starym rynku zobaczcie bo niedługo zakrywają. :faja:

mój status

Kwiatewa 

Wysłany: Wto 12 Kwi, 2016 00:31   

Warto wiedzieć, że fajne miejsca dla pielęgnacji urody w Częstochowie są do znalezienia na wyszukiwarce zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych http://lavito.pl Na wyszukiwarce można sprawdzić opinie o zabiegach i zapisać się na nie ze sporą zniżką od Lavito.

Alicja38 

Wysłany: Pią 20 Maj, 2016 14:16   

Uwielbiam Częstochowę :)

Odpowiedz do tematu