Forum Częstochowa Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
ogrzewanie centralne w blokach
Autor Wiadomość
zinelek 

Wysłany: Sro 21 Gru, 2005 10:06   ogrzewanie centralne w blokach

mieszkam w spółdzielni HUTNIK i nie mam zało?onych podzielników ciepła -bo mam informacje od ludzi ?e na początku się to popłaca ale pó?niej się tylko dopłaca -
i spółdzielnia wymyśliła ?e mamy ( dotyczy 40% mieszka?) płacić karę w wysokości 80%za to ?e nie chcemy podzielników ( znam przypadki gdzie grzejnik jest zakręcony a słupek na podzielniku się zmienia - i trzeba za to płacić )
chciałem się dowiedzieć jak jest w innych spółdzielniach czy blokach komunalnych i co mo?na z tym zrobić
mogę równie? podyskutować na zinelek@wp.pl ??

PeQ- 

Wysłany: Sro 21 Gru, 2005 22:35   

Ja tez mieszkam w "hutniku" na podzielnikach sie nie znam ale za to wiem, ze czy grzeja czy nie to i tak zimno jest. Co z tego jesli grzejnik jest cieply skoro jest mikroskopijnych rozmiarow. Do tego stary nieocieplony wierzowiec... zyc nie umierac :D

Sova
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Gru, 2005 00:27   

No ja miezkam w blokach w śródmieściu i mój grzejnik wpokoju jest rozmiaru 5 ?eberek co przy nieszczelnych oknach nie zdaję egzaminu

Korn 
<czajnik>

Wysłany: Czw 22 Gru, 2005 12:35   

rzeczywiście nawet sporych rozmiarów grzejnik wymięka przy nieszczelnych oknach. W moim pokoju jest makabra. Tak się wypaczyły, ?e przy mocniejszych podmuchach wiatru a? gwi?dze. Na szczęście zgłosiliśmy to do spółdzielni (MSM Górnik), przyszedł gość i zakfalifikował je dy wymiany. Teraz jak będziemy wymieniać okna to spółdzielnia zwróci nam 50% kosztów.

Bonar
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Gru, 2005 21:54   

mieszkam w blokach komunalnych, podzielnikow tu nie mamy ale jest cieplo :D

spółdzielca 

Wysłany: Sob 18 Lut, 2006 11:57   

Kwestia podzielników kosztów to temat rzeka Oto kila moich artykułów na ten temat:

Dlaczego te podzielniki nie powinny być u nas zamontowane:

1-podzielnik wykazuje zu?ycie ciepła przy zakręconym kaloryferze , mieszkania są bardziej lub mniej nasłonecznione w okresie niegrzewczym i grzewczym , wyparowanie zale?y od poło?enia mieszkania .

Nikt z mieszka?ców nie wybierał poło?enia mieszkania , nikt z nas nie ma wpływu , które bloki są ocieplane skoro ocieplenie pochodzi ze środków wspólnych to jedni płacą mniej , inni mniej nie będą płacić nigdy w tempie obecnego ocieplania budynków.

2- podzielniki bez jasnego systemu rozlicze? , bez ocieplenia budynków dobre są

na zachodzie gdzie od lat był inny system budownictwa i nikt tam nie budował

z materiałów najni?szej jakości ( co mo?na było kupić za butelkę wódki i załatwić za koniak mo?emy się domyślać ) .

3 - oszczędzanie jest tylko złudą , gdy kto inny podnosi cenę za ciepło oznacza to , ?e WPEC mo?e podnieść cenę , a my mimo mniejszego zu?ycia będziemy płacić więcej .

ROZLICZENIA CIąG DALSZY

Z roku na rok płacimy za ciepło coraz więcej, czasem wielokrotnie więcej! Płacimy tyle mimo ,?e w naszych mieszkaniach zainstalowano tzw. podzielniki ciepła, czyli urządzenia mierzące jego zu?ycie. Systemy rozlicze? zu?ycia ciepła są wierną kopią niemieckich rozwiąza?. Tyle, ?e w Niemczech stosuje się zupełnie inne systemy izolacji budynków, inne jest rozmieszczenie instalacji cieplnej, inna wymiana ciepła wewnątrz mieszka? i budynków. W efekcie automatycznego przeniesienia niemieckich rozwiąza? na nasze mieszkania wskazania podzielników nie odzwierciedlają faktycznego zu?ycia ciepła w naszych domach . W naszym rozliczeniu stosuje się dodatkowo tzw. współczynniki kalkulacyjne. Są one przyjmowane bez jakichkolwiek bada? charakterystyki konkretnych budynków - jakości materiałów z jakich je zbudowano, stanu ich zu?ycia, rozkładu mieszka? i korytarzy w budynku, przebiegu linii ciepłowniczych itp. Choć firmy obliczeniowe wiedzą, ?e o wiele więcej ciepła ucieka z naszych mieszka? przez ściany do sąsiada ni? przez okna czy ściany frontowe, nie biorą tego pod uwagę w obliczeniach.
- Czy stosowanie w rozliczaniach indywidualnych współczynników i mierzenie temperatury to prze?ytek? W Niemczech dawno ju? od tego odstąpiono. W Niemczech odchodzi się od systemów stosowanych przez niemieckie firmy w Polsce na rzecz cyfrowych mierników . Kto z nas wyliczy ile płacimy za ogrzewanie trawników i inne nieszczelności rur dostarczających ciepło . Ile ciepła tracimy? 30% ,a mo?e więcej i nic nie da montowanie mat termoizolacyjnych za kaloryferami, przykręcanie pokręteł a nawet ocieplanie budynków . W ko?cu wykazaliśmy w pierwszym numerze nonsens zamontowanych podzielników gdy całkowicie zakręcony kaloryfer wskazuje wyparowanie płynu, jakby grzał przez cały sezon grzewczy. Mamy pierwsze skargi z jednostki A z ulic Wyzwolenia i Iwaszkiewicza ,?e z odczytów lokatorzy muszą dopłacić nawet 1000zł do mieszkania. Te odczyty bardzo nas interesują poniewa? niedługo podobne odbędą się w skali całego osiedla. Prosimy osoby, które mają dopłaty o pisanie skarg do spółdzielni i informowanie nas o odpowiedziach.
Jak się oblicza opłaty za ciepło? Obecnie uwzględnia się:
&middot; wskazania podzielników ciepła (na metr kwadratowy powierzchni mieszkania) pomno?one przez współczynnik dla danej kategorii zu?ycia ciepła
&middot; współczynniki zu?ycia ciepła ustalają arbitralnie firmy rozliczeniowe według wskazówek COB-RTE Instal albo według własnego "systemu firmowego"
&middot;
W systemie alternatywnym, proponowanym m.in. przez pracowników Politechniki Warszawskiej, uwzględnia się:
&middot; wskazania podzielników ciepła i bie?ące pomiary z cyfrowych czujników temperatury (na metr kwadratowy powierzchni mieszkania) pomno?one przez współczynniki dla danej kategorii zu?ycia ciepła, ustalane indywidualnie dla ka?dego budynku i mieszkania
&middot; indywidualne współczynniki określa się na podstawie poziomu wymiany ciepła między mieszkaniami i korytarzami, rodzaju instalacji grzewczej i sposobu rozprowadzenia rur centralnego ogrzewania, zró?nicowania zasilania grzejników w zale?ności od ich poło?enia w budynku, wielkości grzejników, charakterystyki cieplnej budynku

;-p

ivi

Wysłany: Czw 03 Kwi, 2008 17:48   

Mieszkam w SM Hutnik. Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi wyjaśnić na jakiej podstawie oblicza sie tzw. cenę jednostkową za koszty ogrzewania? Otrzymałam rozliczenie za C.O i wynika z niego ze muszę dopłacić 320 zł. Porównałam zużycie ciepła za rok ubiegły. Z odczytu podzielników wynika iż zużycie było bardzo podobne. Różnice znalazłam w cenie jednostkowej która w tym roku wynosi 96,086546 w tamtym roku 63.320387. I z tego wynika moja niedopłata. PYTANIE - z czego wynika różnica w kosztach C.O na przestrzeni dwóch lat?
Pytałam w Spóldzielni co to jest cena jednostkowa ale odpowiedz byla niezrozumiala dla mnie. Dyskusja skonczyla sie na stwierdzenie ze mam sobie przykrecic kaloryfery to na pewno odczuje rożnice w rachunku.
Pozdrawiam

spółdzielca 

Wysłany: Nie 13 Kwi, 2008 15:21   

Postaram się wyjaśnić podzielnik kosztów to znaczy dzielimy koszty))

Jeśli nie było żadnych podwyżek OC ale np. mieliśmy ciepłą zimę to Mieszka?cy idąc za namową spółdzielni zaczęli oszczędzać w skutek czego mniej kresek wyparowało .

Tak oto wszyscy będą musieli zapłacić za ciepło , którego nie pobrali płacąc drożej za jednostkę!!!!

No oczywiście to nie takie proste ale nie chcę komplikować .

Co wpływa na cenę przy podzielnikach ?
Cena GJ.
Ciepło zamówione.
Opłaty karne .
Warunki atmosferyczne nieszczelności ilość przenikanego ciepła itp.
Koszty Stałe klatki itp.
Ogrzewanie trawników i inne ubytki.

meczu 

Wysłany: Czw 16 Paź, 2008 22:19   

mam pytanie mieszkam w bloku gdzie zarzadca jest wspolnota mieszkaniowa dostawca c-o jest spoldzielnia mieszkaniowa chodzi mi ogolnie oto czy moge zrezygnowac z dostarczanego c-o i zrobic wlasne w mieszkaniu ew jakie sa zasady i pozwolenia

bor-mak 

Wysłany: Pią 06 Lip, 2018 14:00   polecam

Ja zamawiałem ekogroszek ze strony
ekogroszek.czest.pl tamtej zimy i zdał egzamin. Dużo lepiej się spalał niż poprzedni sprzed roku, nie było popiołu praktycznie, piec też wydajnie sobie radził z węglem, nie zatykał się, nie było żadnych problemów typowo technicznych.

Odpowiedz do tematu