Forum Częstochowa Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaka książka wywarła na Tobie największe wrażenie?
Autor Wiadomość
Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Nie 24 Cze, 2007 22:15   Jaka książka wywarła na Tobie największe wrażenie?

Jak w temacie.

Podajcie od razu uzasadnienia :)

burza 
La llama

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 10:35   

?adna, absolutnie żadna :P . A czytania mam przymus, co więcej nawet - rozumiem, co czytam. Ale nic nie znalazłam, co zwaliłoby mnie z nóg, a na takie coś czekam. Być może w złych miejscach szukam (stronię od fantastyki, chociaż ostatnio...). Pilch? :] Albo wiem - Jan Dzban... Polecam ;P.

[Ulisses Jamesa Joyce'a, zdecydowanie.]

Shilla 
Key to my soul

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 11:08   

Jaka?
Na przykład "My, dzieci co z dworca ZOO".

Dlaczego? Bo jest napisana tak otwarcie, nazywając czarne czarnym a białe białym.
Z taką rozbrajającą szczerością.
Mówienie o uzależnieniu od narkotyków jako o czymś oczywistym, czymś, z czym wiążą się okropne konsekwencje. Bez przyciszonego głosu, bez jakiejś aury tajemniczości.
Tak, jakby głoszono hasło "uzależnienie jest problemem".

Wieszak 
Bezgraniczność...

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 11:15   

"Kto ratuje jedno życie" Bieleckiego.

Dlaczego? Bo pare razy sie przy niej wzruszyłam, bo jest pisana na faktach, bo jest napisana bardzo szczegółowo i dokładnie.
Książka opowiada o losach pewnego mężczyzny, który trafił do Oświęcimia w czasie wojny, lecz z tamtąd zbiegł.

nastka19 
Nerwus i Złośnica =)

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 11:53   

To jest parę książek ale o tej samej tematyce "?pun", "Pamiętnik narkomanki" , "Narkomanka" i "Gady"

Wszystkie te książki maja ta sama tematykę o tym samym opowiadają. Są napisane prostym i zrozumiałym językiem. Najbardziej uderzył we mnie to,że ludzie są na tyle gotowi by zdobyć kolejną działkę. Są w stanie wiele poświęcić by tylko ja dostać i nie być na głodzie.
Jednak niektórzy potrafią sie z tego podnieść powiedzieć sobie stop i nie brać ale zobia to dla kogoś albo z jakiegoś ważnego powodu.A inni wychodzą z tego po to żeby znowu zacząć brać. Książki wciągające strasznie i pokazujące prawdę jaka panuje w środowisku narkomanów.

Monicca 
Profesjonalistka...

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 16:58   

Shilla napisał/a:
"My, dzieci co z dworca ZOO".

o tak.. Bardzo mi się podobała, rzuciła zupełnie inne światło na problem narkomani czy prostytucji wśród młodzieży. Wstrząsnęła mną bardzo, być może dlatego, ze była napisana tak szczerze, z każdym szczegółem..
Po za tym lubię książki na faktach i to one najbardziej mnie poruszają. To, że popłaczę się przy fantastyce czy romansidłach to nie oznacza, że książka mnie poruszyła.
Po za tym ''Zbrodnia i kara''. Bardzo mi się podobała i zmusiła do wielu rozmyśle?. Podobnie ''Mały Książe'', którego początkowo nie rozumiałam. Dopiero po wielu przemyśleniach dotarło do mnie przesłanie tejże lektury.
I nie zapominając o ''Ojcu Chrzestnym''- jednej z moich ulubionych książek. :)

Oczaruj mnie i pozwól rozpłynąć się w swym pocałunku..

Shilla 
Key to my soul

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 18:29   

Monicca napisał/a:
I nie zapominając o ''Ojcu Chrzestnym''- jednej z moich ulubionych książek.

Tutaj się czerwienię, bo nie przeczytałam.
A teraz w połowie nie na temat - bo o książce, jaką poleca mi moja historyczka (cudowna kobieta swoją drogą) - F. Dostojewski "Bracia Karamazow". Nie czytałam jej, ale mam zamiar ;]

Oprócz "Dzieci z dowrca ZOO" dość ciekawą książką jest "Diler" Camerona White'a.
Historia dziesięciu lat jego życia. Agent literacki, diler narkotyków, ćpun w jednej osobie.

MJ 
Imperator wszechświata

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 19:46   

A ja lubię Jakuba Wędrowycza we wszystkich jego odsłonach, pędzi bimber, nosi kurtkę SSmana (którego zabił podczas wojny siekierką) Jego kolega Semen walczył w wojnie mandżurskiej (wiek grubo ponad 100 lat) pozatym non-stop chodzi pijany i rozmawia ze swoim koniem, ponadto jest wiejskim egzorcystą, z którego usłg korzystają wybitni tego świata, w między czasie walczy z okolicznym milicjantem, który błędnie twierdzi iż jest "hieną cmentarną" a biedak po prostu broni wsi przed wampirami ;S

Jak dla mnie bomba, kryją się pseudo poważne książki i inne literczane nudziarstwa

-------------------------------------------

Ooo... w sumie wiele się nie różni moje zdanie, z wiedzą wikipedystyczną ;-)

Wklejka:

Jakub Wędrowycz – kłusownik, bimbrownik, egzorcysta amator i główny bohater serii ponad 60 opowiada? Andrzeja Pilipiuka. Po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1996 na łamach Feniksa opowiadaniu Hiena. W latach 2002 - 2006 nakładem lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów ukazało się pięć tomów przygód Jakuba:

* Kroniki Jakuba Wędrowycza
* Czarownik Iwanow
* Weźmisz czarno kure...
* Zagadka Kuby Rozpruwacza
* Wieszać każdy może

Przez samego siebie nazywany jest najlepszym cywilnym egzorcystą w kraju. Rozkopywanie grobów, którego musi się dopuszczać z racji wykonywanego zawodu (walka z siłami nadprzyrodzonymi) doprowadziło do wyrobienia sobie wśród policji niesłusznej opinii hieny cmentarnej. Jakub nigdy nie splamił swego honoru grabieżą zmarłych. Świadczy także bardziej prozaiczne usługi, jak zdejmowanie uroków z inwentarza, czy wypędzanie złego ducha z niepokornych młodzie?ców. Dorywczo zajmuje się kłusownictwem (nie ogranicza się jednak do dzikich zwierząt i z powodzeniem daje upust swoim myśliwskim fascynacjom polując na psy - bezpa?skie i policyjne ). Wygląda bardzo niesympatycznie. Odebrał bardzo podstawowe wykształcenie – trzy klasy podstawówki jeszcze za cara; później nie miał czasu na uzupełnienie wykształcenia (ponieważ osobiście przyczynił się do spalenia swojej szkoły), przez co po dziś dzie? utrzymuje, iż cierpi na analfabetyzm. Mieszka w Starym Majdanie koło Wojsławic, w okolicach Chełma. Posiada wielce oryginalnych przyjaciół, jak choćby Semen Korczaszko, ponad stuletni weteran wojny mandżurskiej, wciąż niezwykle przywiązany do carskiej Rosji. Jakub ma syna Marka, wnuka Macieja i prawnuka Piotra (pojawia się w piątym zbiorze opowiada? Wieszać każdy może). W wolnych chwilach produkuje i spożywa ogromne ilości alkoholu (czyt. bimbru).

Semen Korczaszko - bohater drugoplanowy opowiada? o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka.Weteran wojny w Mandżurii oraz dwóch wojen światowych, studiował jeszcze za cara ( biologia w Sankt Petersburgu). Jego wieku nigdy nie sprecyzowano. Jak sam Wędrowycz przyznał, kozak był już stary kiedy wędrowycz był dzieckiem a sam w powieści Wieszać każdy może liczył 120 lat. Semen ma kilku synów (część poległa podczas wojen), kilkunastu wnuków i nawet paru prawnuków. Panicznie boi się lekarzy, co tłumaczy przykrymi doświadczeniami z radziecką służbą zdrowia. Swój dom traktuje jako Obszar Carskiej Rosji, o powierzchni 35 metrów kwadratowych, populacja - jeden, język urzędowy - rosyjski. Obok Józefa Paczenki najlepszy przyjaciel Jakuba Wędrowycza.

Polecam, polecam...

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 11:19   

Mnie chyba najbardziej poruszyła 'Samotność w sieci'.
Zaczęłam czytać tę książkę, bo była mi potrzebna do pracy maturalnej i muszę przyznać, że jak zaczęłam ją czytać, od razu miałam ochotę 'połknąć' ją w całości - z taką siłą wciąga.
Pamiętam, jak po przeczytaniu ostatnich stron rozpłakałam się jak głupia i miałam ochotę jechać do pana Wiśniewskiego, żeby mu nagadać. Tak bardzo chciałam, żeby zako?czenie było inne... ?eby był happy end... No, ale niestety.
Teraz oczywiście 'na trzeźwo' uważam, że tak niebanalne zako?czenie jest wyłącznie zaletą tej powieści...

Shilla 
Key to my soul

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 12:12   

[Futbolowa] napisał/a:
Mnie chyba najbardziej poruszyła 'Samotność w sieci'

Próbowałam czytać. Nie da się, albo ja nie potrafię. Jak dla mnie to zwykłe, niczym nie wyróżniające się romansidło, z tym, że zamiast brazylijskich realiów mamy komputer, Internet i ICQ.

Futbolowa
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 12:16   

Shilla napisał/a:
Próbowałam czytać. Nie da się, albo ja nie potrafię. Jak dla mnie to zwykłe, niczym nie wyróżniające się romansidło, z tym, że zamiast brazylijskich realiów mamy komputer, Internet i ICQ.

Więc musisz przeczytać, skoro uważasz, iż jest to zwyczajne romansidło.
Autor operuje naprawdę tak znakomitym językiem, że aż chce się go czytać. Rewelacyjnie kreuje postaci i otoczenie. No i najważniejsze - potrafi stworzyć niebanalną fabułę, co osobiście bardzo sobie cenię.
Wiele o tej powieści można powiedzieć, ale na pewno nie to, iż jest typowa, niewyróżniająca się, albo banalna ;)

Ale rozumiem - każdy lubi coś innego :)

Shilla 
Key to my soul

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 12:28   

[Futbolowa] napisał/a:
Więc musisz przeczytać, skoro uważasz, iż jest to zwyczajne romansidło.
Autor operuje naprawdę tak znakomitym językiem, że aż chce się go czytać.

?le się wyraziłam. Próbowałam czytać = nie sko?czyłam, przeczytałam może połowę, plus zako?czenie.
Język jakim operuje autor jak dla mnie nie jest znakomity. Może zasługuje na miano oryginalnego, ale z pewnością nie na "znakomitego".

Agata060

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 20:37   

Mnie zaintrygowała książka Thomasa Harrisa. Co prawda ma już trochę lat, ale zawsze sięgam po nią z chęcią. Dokładnie opisuje psychologię morderców jak i zwykłych ludzi. Książka dająca do myślenia.

Joey 
how you doin'? :)

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007 10:05   

Książki, które na mnie wywarły największe wrażenie:

Mój powrót do życia, Liczy się każda sekunda, Wojna Lance'a Armstronga - te 3 ksiązki napisane przez Lance'a opowiadają o jego chorobie, walce z nią, powrocie do kolarstwa, fantastycznych zwycięstwach w TdF i ciągłej walce z nieżyczliwymi ludźmi typu Welsh wietrzącymi sensacje jakoby Lance zażywał środki dopingujące.

Pan Tadeusz - opisy przyrody (i nie tylko przyody), staropolskich zwyczajów szlacheckich, miłości do kraju, miłości do dziewczyny, nadziei na niepodległość itp...

forever 

Wysłany: Sob 27 Gru, 2014 14:11   

Cała seria Felix, Net i Nika - jest mistrzowsko skonstruowana. Gdybyście szukali czegoś na prezent dla młodzieży, to polecam serdecznie.

janek437 

Wysłany: Sro 30 Sie, 2017 23:09   

Zobaczcie sobie reportaż https://rewolucja.co.uk/9788377002827/mali-bogowie-o-znieczulicy-polskich-lekarzy bardzo fajna pozycja, godna uwagi o realiach w polskich szpitalach. W księgarni Rewolucja mają duży wybór książek, to polska firma działająca na terenie Wielkiej Brytanii, mają tanią wysyłkę, dostawa jest darmowa w przypadku większego zamówienia.

Odpowiedz do tematu